Erősen dolgozik az önkormányzat azon, hogy a Rákóczi utcában, a cukrászda környékén egy gyalogátkelőhely létesüljön – sokak számára talán ez volt az egyik legfontosabb bejelentése Neukum Krisztiánnak, Vértessomló polgármesterének a november 22-ei közmeghallgatáson.
A település vezetője, a leköszönt polgármester Igó István előző évtizedről szóló tájékoztatását követően számolt be az októbertől eltelt időszakban felvázolt tervekről, lehetőségekről.
Az iskola biztonságos megközelítése érdekében az előző testületnek köszönhetően már érvényben van a 30 km/órás sebességkorlátozás, de úgy látjuk, hogy a cukrászda környékén mindenképpen szükséges a gyalogátkelő. A terveket már a legtöbb szakhatóság el is fogadta, de tudni kell, hogy ez nem csak csíkok felfestését jelenti az úttestre. Ez a Magyar Közút által fenntartott útszakasz, nagyon komoly uniós elvárások vannak az egyéb felfestésekről, a megvilágításról. Szinte minden követelményre találtunk a képviselőtársakkal megoldást és úgy tűnik, hogy a fizikai megvalósítás akár már január első hetében elkezdődhet – mondta a polgármester, aki így folytatta: ígérni nem szeretnék, de örülnék, ha tavasszal átadhatnánk a gyalogátkelőt a lakosságnak használatra.
Szintén a közlekedésbiztonságot segítené, a Rákóczi Ferenc és az Ady Endre utca forgalomleterheltségét enyhítené egy másik elképzelés, az ún. Vértessomlót elkerülő út megvalósítása. A kérdés kapcsán a polgármester bevezetőjében elmondta, hogy a rendelkezésre álló pályázati források miatt korábban voltak aggályaik, s igaz, hogy a feltételek minden tekintetben egyre szigorodnak, nem szabad megijedniük, mert ha nem élnek a lehetőségekkel, akkor nem tudnak építkezni a megörökölt, nagyon szépen felépített múltra. Elhangzott tőle példaként, hogy már régóta várnak a települések külterületi utak fejlesztésére pályázatot, s végre lehetőség nyílik azok előkészítésére külső pénzügyi forrásból. Ennek keretében szeretnék megvalósítani az ún. elkerülő utat, amely gyakorlatilag a régi bányaút felújítását jelentené, s oda terelné a Várgesztes felé, illetve onnan érkező forgalmat. Ezen dolgozunk, és a szakemberekkel, a jegyzővel úgy látjuk, hogy beilleszthető a pályázatba. Mindemellett az üdülőfalu és a falu közötti, nem a főútvonalon történő megközelítést is szeretnénk erősíteni, ha nyílik rá mód a pályázat keretében – tette hozzá.
Én jelenleg nem látom olyan pesszimistán a helyzetet, hogy végleg elveszítettük a postát. Nem adtuk fel! – vezette fel a szintén sokakat érintő kérdést, miután Vértessomlón (is) megszüntette a hivatal működtetését a Magyar Posta, mert a falu lélekszáma nem érte el az 1 500-at. Jelenleg mobilposta működik.
Ez a választóvonal a következő évben lehet kétezer, aztán kétezer-ötszáz, aztán háromezer… fogalmazott az 1 451 lelkes falu polgármestere, ám hangsúlyozta: létezik köztes megoldás is, amely a Posta Partneri Program, s amelyre Vértessomló szűkebb környezetében is van példa. Sőt, a tapasztalatok szerint jobban prosperál, mint a „klasszikus” postahivatal, mert a nyitva tartását rugalmasan, a helyiek igényeihez alakítja ki. A program lényege a helyi vállalkozói vagy szolgáltatói tevékenység mellett végezhető postai feladatellátás (csekkfelvétel, levél-, csomagfelvétel) biztosítása, amihez – mint mondta – keresik a lehetséges partnert Vértessomlón.
Az is elhangzott tőle, hogy szeretnék elérni a Teleház, a nyugdíjas klubház nagyobb fokú kihasználtságát, tervezik a közterületi kamerarendszer bővítését, a közvilágítás LED-es fejlesztését, és a versenyképes járások pályázat biztosította lehetőségeket is érintette, amelyek Vértessomló számára is nyitottak lesznek, akár önállóan, de akár Várgesztessel, Környével összefogva.