A korábbiaknál többen érkeztek november 22-én Vértessomló képviselő-testületeinek közmeghallgatására a Faluházba, ahol elsőként Neukum Krisztián polgármester köszöntötte a megjelenteket, majd Igó István képviselő vette át a szót.
Az egykori polgármester tájékoztatójában részletesen tekintett vissza az eltelt két ciklusra, annak beruházásaira, fejlesztéseire.
Az elhangzottakból kiderült, hogy a különböző pályázati forrásokat sikeresen megragadva a falu valamennyi intézményét, épületét érintette az egy évtized alatt összességében jelentősebb megújulás. Az energetikai korszerűsítésekre is nagy hangsúlyt fektettek. A Széchenyi 2020 program jóvoltából például 144 millió forintból újult meg energetikailag az iskola sportcsarnoka, a polgármesteri hivatal, a teleház-posta-szolgálati lakás és a nyugdíjas ház.
A Német Nemzetiségi Óvodánál a meglévő, 24 darabos napelem rendszert bővítették további 36-al, a túltermelést az intézmény fűtéséhez telepített hőszivattyúnál hasznosítják, az iskolára 148 napelemet telepítettek, 6 hőszivattyút, 161 vandálbiztos termosztátos radiátorszelepet és 2 kondenzációs kazánt vásároltak.
A nyugdíjas ház az energetikai számítások után 18, a polgármesteri hivatal 32 napelemet kapott.
2019-ben a megye felterjesztése alapján Vértessomló el is nyerte az „Energiahatékony Önkormányzat” címet.
A Művelődési Ház megújulása zajlott a legtöbb fázisban, majdnem tíz éve kezdődött világításkorszerűsítéssel, parkettacsiszolással, majd következett a fűtéskorszerűsítés, vizesblokk felújítása, a belső nyílászárók cseréje, színpad bővítése, az előtér újraburkolása, később az energetikai teljes felújítás. A beruházásnak a villamos hálózat teljes felújítása része volt a napenergia hasznosításával, hőszivattyú telepítésével, a nagyterem és a parkettás helységek fűtésének szétválasztásával, a padlástéri határolók intenzív szigetelésével.
A képviselő részletesen ismertette az egyesületek sikeres pályázatait, eszközbeszerzéseit, a falu valamennyi infrastrukturális, közterületi fejlesztését, szólt a közvilágítási rendszer bővítéséről, az utak, járdák felújításáról, melyek közül a Rákóczi és az Ady utcai térköves járdák kiépítésének második, mintegy 30 millió forintba kerülő szakaszát emelte ki. Környe és Vértessomló között elkészült a kerékpárút, a 240 millió forintos beruházás során a vértessomlói csapadékvíztároló is új támfalas megerősítést kapott.
Az eltelt évtized legnagyobb sikereként jellemezte a Bölcsőde megépítését, hiszen a falunak 1993 után sikerült pályázati támogatással új középületet építenie. TOP-os forrásból 113,5 millió forintot nyert el az önkormányzat, az óvoda udvarán 2020 szeptemberében helyezték el a 14 férőhelyes bölcsőde alapkövét és egy évvel később már birtokba is vehették az apróságok az intézményt.
Az egykori polgármester a megfontolt, takarékos gazdálkodást érzékeltetve elmondta, hogy októberben az önkormányzat a folyószámláján 260 millió forinttal rendelkezett, amely azért is nagyon fontos, mert pályázati siker esetén tudják biztosítani az önrészt.
Az elhangzottakhoz kapcsolódva Neukum Krisztián polgármester nem titkolta: eleinte aggódtak kissé, hogy az új helyhatóság számára kevesebb pályázati forrás áll majd rendelkezésre, de alaposan tanulmányozva a lehetőségeket úgy látja, hogy a terveik megvalósításához sikerül majd támogatásokat szerezni. A jövőbeni elképzelések között említette a közvilágítás LED-es fejlesztését és egy ún. Vértessomlót elkerülő út kialakítását is. A Posta megszűnése kapcsán szólt a Posta Partner programról, amelyet ha sikerül megvalósítani, még akár jobban is a falubeliek megelégedettségére működhet, mint az eddigi hivatal.
A közmeghallgatáson az önkormányzatok köszönetüket fejezték ki Dr. Hidas János főorvos részére Vértessomló lakosainak egészségügyi ellátása érdekében fél évszázadon keresztül kifejtett kimagasló szakmai munkája elismeréseként. Megköszönték az eddig végzett áldozatos alpolgármesteri munkáját Krüpl Etelkának, képviselői tevékenységét Farkas Kornéliának, Wohl Lászlónak és Igó Istvánnak a falu egy évtizedes polgármesteri szolgálatát.
Krüpl Vilmos alpolgármester Igó István munkásságát így méltatta: Nehéz volt ez a tíz év, ki gondolta volna, hogy egy világjárvánnyal, vagy egy, a szomszédunkban dúló háború következtében kialakult energiaválsággal is meg kell küzdeni. Előbbi bezárta, elszigetelte az embereket, sokan a mai napig nem heverték ki a következményeit, utóbbi biztosan okozott sokunknak néhány álmatlan éjszakát. Az előrelátó, bölcs ötleteidnek következtében, melyeket a testület is támogatott, úgy gondolom, sok településnél könnyebben vészeltük át ezeket… Mindezek ellenére sok szép és jó történt az elmúlt két ciklusban… Ismét előre haladtunk, szebb, gazdagabb lett településünk. Emlékszem, Hartdégen József elköszönésekor így fogalmazta meg a jó polgármester emberi erényeit: tisztességes, korrekt, nyílt. Úgy gondolom, ezeket a tulajdonságokat mind magadénak vallhatod…
Az alpolgármester gondolatait Váci Mihály soraival zárta. „Nem elég a jóra vágyni: a jót akarni kell! És nem elég akarni: de tenni, tenni kell!”