Bajban vannak a fecskék, segítsünk rajtuk!

2024. September 16., Monday 13:40

A rossz idő miatt a fecskék és más költöző madarak nem tudtak útnak indulni vagy elakadtak útközben. Élelem nélkül, a hideg, esős időben néhány nap alatt elpusztulnak, ezért kell megpróbálnunk segíteni rajtuk.

Számos állatvédő, madármentő szervezet tett közzé felhívást arról, hogy a napok óta tartó rossz időjárás miatt bajban vannak a madarak, elsősorban a fecskék. Pál Péter farkasdi állatorvos, madárvédő elmondta, hogy a fecskék már készültek a elvándorlásra, de a lehűlés és eső miatt nem tudják folytatni az útjukat.

„A hidegben elbújnak a számukra élelmet jelentő rovarok, így nagyon nehezen jutnak táplálékhoz. A madarak kihűlnek, legyengülnek. Nagyon sokat látni belőlük ablakpárkányokon, az út szélén pihenve, vergődve. Mivel a rovarok alacsonyan szállnak, ezért a fecskék is, így fennáll a veszélye, hogy az autók elütik őket. Ha találunk valahol, tegyük be egy rongyokkal bélelt kartondobozba, törölgessük, szárítsuk meg és próbáljuk megetetni őket. Meleg, sötét helyen jó nekik. Ha erőre kapnak és jobb lesz az idő, engedjük őket szabadon”

– magyarázta Pál Péter. Hangsúlyozta, hogy jobb, ha nem adunk nekik vizet, hiszen a táplálékból elegendő folyadék jut be a szervezetükbe. Mint mondta, a fecskék ritkán isznak vizet, ha megpróbáljuk megitatni őket, nagy eséllyel megfulladnak, mert a víz a légzőszervükbe jut. A legjobb, ha lisztkukaccal próbáljuk etetni a madarakat. Az állatorvos szerint a mostani lehűlés rendkívül rossz hatással van a madarak migrálására, az átlaghoz képest egy héttel eltolódott az indulásuk. Azt nagyon nehéz felmérni, hogy mekkora mértékű lesz a pusztulásuk, de mindenképpen számottevő. Erről valószínűleg tavasszal kapunk majd pontosabb képet, a visszatérő populációk száma alapján.

„Főleg a molnár- és a füstifecskék miatt aggódunk, a partifecskék korábban szoktak elindulni, de azok közül is még maradtak itt, és itt vannak a sarlósfecskék és a gyurgyalagok is. Gólyát is láttam még pár nappal ezelőtt a környéken, tehát mindegyikről elmondhatjuk, hogy a szokásosnál később keltek útra” – tette hozzá. Kiemelte, ha bármilyen bajba jutott, migráló madarat találunk, próbáljuk megmenteni. A gyurgyalag nagyobb rovarokkal, például poszméhhel, szitakötővel táplálkozik, de a fiatalabb egyedek kisebbekkel, így a lisztkukaccal nem rontunk el semmit, azt bármelyik madárnak adhatjuk. Ami tilos, az a kenyérmorzsa és a magvak.

A Madárkórház Alapítvány Gádorosi Mentőállomása hangsúlyozza: mostanra a fecskék annyira legyengültek, hogy nem elég a vergődő madarakat békén hagyni, mert nem pihennek, hanem az éhhalál küszöbén állnak, a melengetés önmagában nem segít rajtuk, ezért próbáljuk meg közvetve vagy közvetlenül etetni őket. Felhívásában a szervezet azt ajánlja, állítsunk fel egy sima műanyag asztalt a kertben, udvaron és arra helyezzünk ki egy nagy tál lisztkukacot. Amennyiben nem tudunk lisztkukacot beszerezni, keverjünk össze 3 reszelt főtt tojást 25 dkg félzsíros túróval, ezzel próbáljuk megetetni őket.

Kevesebb